Data aktualizacji:  9 października 2019 r.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

W ramach akcji czytelniczej "Narodowe czytanie- nowele polskie" uczniowie klasy III i V pod opieką wychowawczyń pań Grażyny Rec i Anety Węgrzyniak oraz księdza Tadeusza Kukulskiego odwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Muzeum tworzy dworek z XVIII wieku i zabytkowy park, który przekazano Marii Konopnickiej  w darze narodowym w 1903 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej.

Uczniowie zapoznali się z twórczością i życiem pisarki, poetki i tłumaczki, podróżniczki Marii Konopnickiej. Podziwiali jej książki i tłumaczenia, słuchali "Roty" napisanej przez pisarkę do melodii Feliksa Nowowiejskiego. Utwór ten kandydował do miana hymnu polskiego wraz z "Mazurkiem Dąbrowskiego".

Nasi uczniowie w Dworku obserwowali kolekcję darów jubileuszowych, ofiarowanych poetce z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Zapoznali się również z ekspozycją pomieszczeń mieszkalnych z czasów pobytu poetki. Spacerowali również po zabytkowym parku i podziwiali piękno przyrody. Zachęcamy wszystkich do zwiedzania miejsca, w którym mieszkała i tworzyła  narodowa pisarka Maria Konopnicka.