Data aktualizacji:      6 września 2019

    Narodowe Czytanie

 

 

- NOWELE POLSKIE -

6 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku tematyka tej corocznej akcji obejmowała autorów i dzieła twórców polskich noweli: Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, czy Henryka Sienkiewicza. Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się na holu szkoły, gdzie przygotowana została okolicznościowa gazetka ścienna oraz wystawka dzieł wymienionych pisarzy.

 

   Na wstępie odczytany został list Prezydenta RP - Andrzeja Dudy - skierowany do uczniów i nauczycieli, zachęcający wszystkich do udziału w Narodowym Czytaniu. Następnie - chętni uczniowie – przedstawili zebranej społeczności fragmenty takich utworów jak: „Katarynka”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „Dym”, „Janko Muzykant” i inne.

 

Akcję Narodowego Czytania w naszej szkole koordynowały panie Aneta Węgrzyniak i Małgorzata Gołąbek.

 

 

Małgorzata Gołąbek

 

 

 

_______________________________________________

 

 

 

 

 

 

Otrzymaliśmy list
od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

za udział w akcji Narodowego Czytania

 

 

 

 

 

 

 

Jest nam bardzo miło, że nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za przeprowadzenie akcji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

List z podziękowaniami i specjalna edycja „Przedwiośnia”, które otrzymaliśmy znajdują się w szkolnej bibliotece.

 Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyłączyli się do zorganizowanej przez nas tegorocznej akcji i promocji czytelnictwa.

 

 

 

 

 

_______________________________________________

 Stefan Żeromski - Przedwiośnie.
 

 

7 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku była to powieść Stefana Żeromskiego: "Przedwiośnie". Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się na holu szkoły, gdzie przygotowana została okolicznościowa gazetka ścienna oraz wystawka dzieł S. Żeromskiego. 

   Na wstępie odczytany został list Prezydenta RP - Andrzeja Dudy - skierowany do uczniów i nauczycieli, zachęcający wszystkich do udziału w Narodowym Czytaniu.

Następnie uczniowie przedstawili w formie referatów informacje dotyczące życia i twórczości Stefana Żeromskiego, a chętni uczniowie głośno czytali fragmenty "Przedwiośnia".

 

_________________________________________________________
 

Otrzymaliśmy list
od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

za udział w akcji Narodowego Czytania

 

 

 

            W ramach akcji Narodowego Czytania w naszej szkole czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego - dzieło, które od przeszło stu lat przynależy do kultury duchowej Polaków. Ponadto dzięki pracy aktywu bibliotecznego przygotowano również wystawę książek Stanisława Wyspiańskiego.

             Za udział w Narodowym Czytaniu otrzymaliśmy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym składa nam gorące podziękowania. Jesteśmy z tego bardzo dumni.
Pan prezydent napisał m.in.: „(…) pragnę serdecznie podziękować Państwu za udział we współtworzenu tegorocznej odsłony Narodowego Czytania...”

            Jako wyraz podziękowania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przekazał dla szkoły okolicznościowy egzemplarz „Wesela”. Jest to dla nas ważna pamiątka z tego czytelniczego wydarzenia, które z pewnością będziemy kontynuować.

____________________________________________

W ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania 5 września 2017 r. w naszej szkole czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Tego dnia to wybitne dzieło czytane było w ponad 2200 miejscach w Polsce i za granicą. W naszej szkole czytanie „Wesela” uświetniła wystawka dzieł Stanisława Wyspiańskiego.

Uczniowie klas: VI i VII czytali fragmenty tego dramatu w obecności całej społeczności uczniowskiej. Całość została poprzedzona odczytaniem listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy, w którym zachęcał wszystkich do jak najliczniejszego udziału w akcji.                     

W przyszłym roku z pewnością weźmiemy udział w kolejnej edycji akcji.

 

 

 

___________________________________________________

Otrzymaliśmy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

            W ramach piątej edycji Narodowego Czytania 3 września 2016 r. w naszej szkole czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tego dnia to wybitne dzieło czytane było w ponad 2200 miejscach w Polsce i za granicą.

            W naszej szkole czytanie „Quo vadis” uświetniła wystawka książek Henryka  Sienkiewicza, a czytający wystąpili w strojach z epoki starożytnego Rzymu. Czytanie pozwoliło nam „na nowo zrozumieć i przeżyć głęboki sens tej wyjątkowej powieści.”

            Za udział w Narodowym Czytaniu otrzymaliśmy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym składa nam gorące podziękowania. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Pan prezydent napisał m.in.: „(…)składam Państwu podziękowania za włączenie się do akcji Narodowego Czytania. Dziękuję za to, że połączyło nas umiłowanie rodzimej literatury i pięknej polszczyzny.”

            Jako wyraz podziękowania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przekazał dla szkoły okolicznościowy egzemplarz „Quo vadis”. Będzie to dla nas miła pamiątka wspólnego czytania.

            W przyszłym roku z pewnością weźmiemy udział w kolejnej edycji akcji.

            „Tymczasem nie zapomnijmy o książkach i ich bezcennej roli w kształtowaniu postaw oraz wzorców zachowań. Czytajmy na co dzień i motywujmy do czytania najbliższe otoczenie.” – napisał Prezydent.
 

 


____________________________________________________


"Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza to tegoroczna lektura Akcji Narodowego Czytania 2016, która organizowana jest od 2012 roku i objęta patronatem prezydenckiej pary, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. 

Nasza szkoła również przyłączyła się do tego wydarzenia. W dniu 02.09.2016 została przygotowana gazetka ścienna oraz wystawka poświęcona osobie H. Sienkiewicza i jego twórczości. Ponadto fragmenty książki „Quo Vadis”, prezentowali całej społeczności szkolnej uczniowie w strojach przedstawiających czasy bohaterów utworu. Następnie  dzieci z klas młodszych czytały wraz z nauczycielem opisy fragmentów przyrody w książkach H. Sienkiewicza, do których malowały  ilustracje.

 

 

 

 

______________________________________________

Rok 2015 r.

 Podziękowania z Kancelarii Prezydenta RP

 

    

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana  w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.  

Nasi uczniowie również wzięli udział w corocznej akcji poprzez apel na temat twórczości Bolesława Prusa oraz wspólne czytanie dzieł autora.

Akcji „Narodowe czytanie” w naszej szkole przyświecała popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Aneta Węgrzyniak

 

 

 

 

    Rok 2014

Odpowiadając na apel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, nasza szkoła przyłączyła się do akcji Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza, a także innych jego dzieł. Celem akcji było propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki.

Dnia 5 września 2014 roku w naszej szkole podczas lekcji w otoczeniu zieleni uczniowie czytali utwory Henryka Sienkiewicza. Do akcji przyłączyło się wiele osób: Dyrekcja naszej szkoły, Nauczyciele i Uczniowie. Różnorodność tekstów i ich interpretacja wprowadzały w świat stworzony na kartach dzieł Sienkiewicza, a jest to świat naprawdę piękny, który warto poznać.

 

 

Aneta Węgrzyniak