?? Szkoła Podstawowa w Łękach Strzyżowskich

 

Data aktualizacji:      15 grudzień 2019 r.

 Mikołajki  

 

 

Mikołajki w klasie I, II, III

 

Odwiedziny Świętego Mikołaja w klasie I to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Kilka dni wcześniej pierwszaki pisały listy do Świętego Mikołaja, w których zdradzały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów. Brak śniegu nie zmylił Mikołaja i ku wielkiej radości dzieci pojawił się w drzwiach szkoły. Cała klasa I powitała Mikołaja brawami i wierszami. Gość z dalekiej Północy wywołał u dzieci radość i uśmiech na twarzy. Święty Mikołaj obdarował dzieci pięknymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z Mikołajem.

                                           Marta Ćwiąkała

Mikołajki w klasach II i III. W tym roku Mikołaj obdarował nas prezentami. Najpierw zaprosił nas do RCKP w Krośnie na imprezę edukacyjną pt. "Królowa Śniegu". Uczniowie pod opieką wychowawczyń pań Grażyny Rec, Marioli Makary, Marty Ćwiąkały i pana Janusza Żelazo aktywnie uczestniczyli w tej imprezie, śledzili losy bohaterów baśni. Prezent ten dopiero rozpoczął Mikołajkowe Święto. Po przyjeździe do szkoły czekały na nas w klasach miłe niespodzianki- prezenty od Świętego Mikołaja. Wyrażamy głęboką radość i wdzięczność dla Mikołaja, za pamięć o nas.

                                           Grażyna Rec

 

 

 

 

 

 

 

 

    Mikołajki 2018

 

 

"Przyjedź do nas Mikołaju"

1.Kiedy za oknami w śniegu zasną drzewa,
kiedy nad polami wiatr o zimie śpiewa,

Ref: Przyjedź do nas Mikołaju, Mikołaju
z workiem jak to niebo.
Przywieź radość i zabawki, i zabawki
dla nas, dla każdego.
dla nas, dla każdego.
Przyjedź do nas, Mikołaju, Mikołaju
na saniach srebrzystych,
niech ci gwiazdy drogę wskażą,
gdzie czekamy wszyscy.
gdzie czekamy wszyscy.

2. Usiądź pod choinką, porozmawiaj z nami
i tak, jak się śniło obdziel podarkami.

Ref: Przyjedź do nas Mikołaju, Mikołaju
z workiem jak to niebo.
Przywieź radość i zabawki, i zabawki
dla nas, dla każdego.
dla nas, dla każdego.
Przyjedź do nas, Mikołaju, Mikołaju
na saniach srebrzystych,
niech ci gwiazdy drogę wskażą,
gdzie czekamy wszyscy.
gdzie czekamy wszyscy.

 

 

 

 

 

Mikołajki - ich patronem jest święty Mikołaj, który żył w III wieku naszej ery. Pochodził on z bogatej rodziny, swój majątek rozdał ubogim i wstąpił do klasztoru, a następnie został biskupem Miry.

Znany był ze swojej pobożności i hojności. Legenda na jego temat głosi, że w miejscowości, w której żył mieszkała pewna biedna rodzina. Ojciec miał trzy córki, które chciał wydać za mąż, ale nie miał dla nich posagu. Biskup Mikołaj dowiedziawszy się o tym, zakradł się pewnej nocy do domu biedaka i podrzucił pieniądze na uposażenie dziewcząt. Rano gospodarz odkrył podarunek.

W ten sposób powstała legenda o Świętym Mikołaju ubranym w czerwony płaszcz (początkowo płaszcz biskupi i mitrę) roznoszącym w nocy prezenty biednym ludziom.

Zwyczaj obdarowywania się prezentami obchodzony jest na całym świecie, jednak w każdym kraju na swój charakterystyczny sposób.

I w naszej szkole wypracowaliśmy swoją tradycję.  Klasy I –III od kilku lat świętują ten dzień w Fikolandzie. Po szaleństwach na dmuchanych zabawkach spotkanie z Mikołajem, który dla każdego dziecka ma życzliwe słowo i prezent jest bardzo miłą chwilą. Dzieci z wielkim przejęciem śpiewają Mikołajowi piosenki, mówią wiersze oraz wręczają przygotowane laurki.

W tym roku było, jak zwykle, wesoło, żywiołowo i świątecznie. A bilet do kina Sokół na film „Grinch” przedłużył radość i nastroił bożonarodzeniowo.

Opiekę nad klasami sprawowali: panie Marta Ćwiąkała, Grażyna Rec, Mirosława Szubra, Agnieszka Kozik oraz pan Janusz Żelazo. O nas także Mikołaj pamiętał, za co gorąco mu dziękujemy.

 

Mirosława Szubra

 

 

 

 

 

 

 

 

___________________________________________________

Rok 2017

Dziś Mikołaj jest wśród nas!

 

 

Dzisiaj   05.12.2017 r. , gdy  dzwonek szkolny zadzwonił wzywając dzieci na lekcję, uczniowie klasy I, II, IIIa, IIIb wraz z wychowawcami: panią Grażyną Rec,  pania Martą Ćwiąkałą,  panią Mirosławą Szubrą, panią Jadwigą Syrek i panem Januszem Żelazo, wybrali się na wycieczkę autokarową  do Fikolandu w Krośnie.

Celem  wycieczki były zabawy i gry w świecie kolorowych marzeń oraz  spotkanie ze Świętym Mikołajem, który co roku odwiedza dzieci we Fikolandzie. Wszystkie dzieci z radością i z pełną energią  bawiły się w basenie  z piłeczkami, na dużej zjeżdżalni, na  zamku i trampolinie.  Niespodziewanie Święty Mikołaj zawitał we Fikolandzie.  Na wszystkich buźkach dzieci pojawił się piękny uśmiech.  Witały Mikołaja okrzykami radości i śpiewem piosenki.  Miały okazję z Nim porozmawiać i otrzymać upragnione i  wyczekiwane prezenty. Same także wręczyły  Mikołajowi własnoręcznie zrobione laurki. Podczas spotkania zrobiliśmy także pamiątkowe zdjęcia.

To był niezapomniany dzień pełen wrażeń.  Było wesoło, słodko i świątecznie. Wszystkie dzieci stwierdziły, że warto być grzecznym, by  otrzymać wymarzony prezent.

Do zobaczenia za rok!!!