?? Szkoła Podstawowa w Łękach Strzyżowskich

Data aktualizacji:      15 grudzień 2019 r.

Mikołajki w klasie I, II, III

Odwiedziny Świętego Mikołaja w klasie I to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Kilka dni wcześniej pierwszaki pisały listy do Świętego Mikołaja, w których zdradzały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów. Brak śniegu nie zmylił Mikołaja i ku wielkiej radości dzieci pojawił się w drzwiach szkoły. Cała klasa I powitała Mikołaja brawami i wierszami. Gość z dalekiej Północy wywołał u dzieci radość i uśmiech na twarzy. Święty Mikołaj obdarował dzieci pięknymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z Mikołajem.

Marta Ćwiąkała

Mikołajki w klasach II i III. W tym roku Mikołaj obdarował nas prezentami. Najpierw zaprosił nas do RCKP w Krośnie na imprezę edukacyjną pt. "Królowa Śniegu". Uczniowie pod opieką wychowawczyń pań Grażyny Rec, Marioli Makary, Marty Ćwiąkały i pana Janusza Żelazo aktywnie uczestniczyli w tej imprezie, śledzili losy bohaterów baśni. Prezent ten dopiero rozpoczął Mikołajkowe Święto. Po przyjeździe do szkoły czekały na nas w klasach miłe niespodzianki- prezenty od Świętego Mikołaja. Wyrażamy głęboką radość i wdzięczność dla Mikołaja, za pamięć o nas.

Grażyna Rec

Mikołajki 2018

"Przyjedź do nas Mikołaju"

1.Kiedy za oknami w śniegu zasną drzewa,
kiedy nad polami wiatr o zimie śpiewa,

Ref: Przyjedź do nas Mikołaju, Mikołaju
z workiem jak to niebo.
Przywieź radość i zabawki, i zabawki
dla nas, dla każdego.
Przyjedź do nas, Mikołaju, Mikołaju
na saniach srebrzystych,
niech ci gwiazdy drogę wskażą,
gdzie czekamy wszyscy.

2. Usiądź pod choinką, porozmawiaj z nami
i tak, jak się śniło obdziel podarkami.

Ref: Przyjedź do nas Mikołaju, Mikołaju
z workiem jak to niebo.
Przywieź radość i zabawki, i zabawki
dla nas, dla każdego.
Przyjedź do nas, Mikołaju, Mikołaju
na saniach srebrzystych,
niech ci gwiazdy drogę wskażą,
gdzie czekamy wszyscy.

Mikołajki - ich patronem jest święty Mikołaj, który żył w III wieku naszej ery. Pochodził on z bogatej rodziny, swój majątek rozdał ubogim i wstąpił do klasztoru, a następnie został biskupem Miry.

Znany był ze swojej pobożności i hojności. Legenda na jego temat głosi, że w miejscowości, w której żył mieszkała pewna biedna rodzina. Ojciec miał trzy córki, które chciał wydać za mąż, ale nie miał dla nich posagu. Biskup Mikołaj dowiedziawszy się o tym, zakradł się pewnej nocy do domu biedaka i podrzucił pieniądze na uposażenie dziewcząt. Rano gospodarz odkrył podarunek.

W ten sposób powstała legenda o Świętym Mikołaju ubranym w czerwony płaszcz (początkowo płaszcz biskupi i mitrę) roznoszącym w nocy prezenty biednym ludziom.

Zwyczaj obdarowywania się prezentami obchodzony jest na całym świecie, jednak w każdym kraju na swój charakterystyczny sposób.

I w naszej szkole wypracowaliśmy swoją tradycję.  Klasy I –III od kilku lat świętują ten dzień w Fikolandzie. Po szaleństwach na dmuchanych zabawkach spotkanie z Mikołajem, który dla każdego dziecka ma życzliwe słowo i prezent jest bardzo miłą chwilą. Dzieci z wielkim przejęciem śpiewają Mikołajowi piosenki, mówią wiersze oraz wręczają przygotowane laurki.

W tym roku było, jak zwykle, wesoło, żywiołowo i świątecznie. A bilet do kina Sokół na film „Grinch” przedłużył radość i nastroił bożonarodzeniowo.

Opiekę nad klasami sprawowali: panie Marta Ćwiąkała, Grażyna Rec, Mirosława Szubra, Agnieszka Kozik oraz pan Janusz Żelazo. O nas także Mikołaj pamiętał, za co gorąco mu dziękujemy.

Mirosława Szubra

___________________________________________________

Rok 2017

Dziś Mikołaj jest wśród nas!

Dzisiaj   05.12.2017 r. , gdy  dzwonek szkolny zadzwonił wzywając dzieci na lekcję, uczniowie klasy I, II, IIIa, IIIb wraz z wychowawcami: panią Grażyną Rec,  pania Martą Ćwiąkałą,  panią Mirosławą Szubrą, panią Jadwigą Syrek i panem Januszem Żelazo, wybrali się na wycieczkę autokarową  do Fikolandu w Krośnie.

Celem  wycieczki były zabawy i gry w świecie kolorowych marzeń oraz  spotkanie ze Świętym Mikołajem, który co roku odwiedza dzieci we Fikolandzie. Wszystkie dzieci z radością i z pełną energią  bawiły się w basenie  z piłeczkami, na dużej zjeżdżalni, na  zamku i trampolinie.  Niespodziewanie Święty Mikołaj zawitał we Fikolandzie.  Na wszystkich buźkach dzieci pojawił się piękny uśmiech.  Witały Mikołaja okrzykami radości i śpiewem piosenki.  Miały okazję z Nim porozmawiać i otrzymać upragnione i  wyczekiwane prezenty. Same także wręczyły  Mikołajowi własnoręcznie zrobione laurki. Podczas spotkania zrobiliśmy także pamiątkowe zdjęcia.

To był niezapomniany dzień pełen wrażeń.  Było wesoło, słodko i świątecznie. Wszystkie dzieci stwierdziły, że warto być grzecznym, by  otrzymać wymarzony prezent.

Do zobaczenia za rok!!!