Data aktualizacji:       16 października 2019 r.

Lekcja przyrody na żywo

15 października 2019 r., już po raz drugi, gościliśmy w szkole grupę Wild Trip Company, która zajmuje się prowadzeniem zajęć przyrodniczych z żywymi zwierzętami dla dzieci i młodzieży. Tym razem mieliśmy okazje uczestniczyć w lekcji o płazach.

Podczas lekcji uczniowie poznali środowisko oraz tryb życia płazów. Prowadzący opowiedzieli o przystosowaniach płazów do życia w dwóch środowiskach - lądowym i wodnym. W czasie lekcji uczniowie usłyszeli również odpowiedzi na wiele pytań dotyczących płazów, np. co to znaczy, że płazy są zmiennocieplne, jak się rozmnażają, jak oddychają, dlaczego skóra płaza jest wilgotna i czy można jej dotykać, czy płazy są bezpieczne?

Uczniowie z bliska mogli obejrzeć żywe okazy płazów: rzekotkę zieloną, ambystomę tygrysią, żabę omszoną, kumaka dalekowschodniego oraz ropuchę agę. Poznali również mechanizmy obronne stosowane przez płazy tj. toksyczna wydzielina, jaskrawy kolor skóry, powiększanie rozmiarów ciała albo kamuflaż.

Płazy może są niepozorne i wydają się nikomu niepotrzebne, są jednak bardzo pożyteczne. Pamiętajcie płazy w Polsce są objęte ochroną, czyli nie wolno ich zabijać, ani odławiać ze środowiska naturalnego i hodować w domu.

11.03.2019 - Spotkanie z gadami

Kilka dni temu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w nietypowej lekcji przyrody, której głównymi bohaterami były węże:

Marysia - boa dusiciel

Maciek - lancetogłów mleczny

Piotrek -wąż zbożowy

Karlina - pyton dywanowy

Czesiu – żółtopuzik bałkański (jaszczurka beznoga).

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie środowiska zasiedlają węże i które cechy budowy umożliwiły im zasiedlenie środowiska lądowego. Prowadzący opowiedział również o zwyczajach węży związanych ze sposobami zdobywania pokarmu. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość dotknięcia i pogłaskania tych niezwykłych gości. Mogli więc osobiście przekonać się o nieprawdziwości powszechnie krążących mitów o wilgotnej i nieprzyjemnej w dotyku skórze.

Wszystkie prezentowane węże były najedzone hodowane od urodzenia w niewoli, przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem i nie znajdują się na liście  zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia.