Data aktualizacji:  18 listopad 2020 r.

„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka” z UNICEF”

Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Łękach Strzyżowskich razem z UNICEF świętuje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

W dniu 20.11.2020 uczniowie z naszej szkoły solidaryzowali się z wszystkim dziećmi na świecie z okazji MIędzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Młodsze dzieci wykonały zadania, starsi uczniowie obejrzeli filmik oraz wykonali quiz. Część uczniów przyozdobiła swój strój oraz pokój na kolor niebieski. Uczniowie spisali się na medal! ".

Dzieci, Rodzice, Nauczyciele – cała społeczność naszej szkoły bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. 20. listopada dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane. ".

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane. ".

Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele nie zapominajmy jednak o tym dniu i zrealizujmy aktywności on-line, które mają zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. ".

1. Dla najmłodszych: pobierz zeszyt zadań o prawach dziecka i wykonaj ćwiczenia wraz z rodzicami.

2. Dla uczniów klas IV-VIII: pobierz „Wspólna podróż po Jemenie” oglądnij filmik i sprawdź za pomocą quizu co wiesz o prawach dziecka.

3. Dla wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli:

* #GO BLUE

Pamiętajcie o kolorzeniebieskim

Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszystkich działaniach podejmowanych 20. listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W sytuacji, kiedy dla zdrowia swojego i innych musimy zachować bezpieczny dystans, bądź pozostać w izolacji, postarajcie się, aby 20. listopada w Waszych domach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Możecie przysyłać zdjęcia Waszej NIEBIESKIEJ

aktywności na maila koordynatora: elazwiercanwajda@gmail.com

• Przekazanie darowizny „Pomoc dla Jemenu”. Pobierz instrukcje.

Elżbieta Wajda

Zeszyt zadań o prawach dziecka dla najmłodszych

Wspólna podróż po Jemenie i Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka

Instrukcja przekazania darowizny - Pomoc dla Jemenu