Data aktualizacji:     18 październik 2018 r.

    W świecie kina i teatru

 

 

Teatr rozwija dzieci intelektualnie, wzbogacając ich świat nowymi treściami, poszerza słownictwo, rozwija logiczne myślenie, kształci pamięć i uwagę, uczy wrażliwości i ekspresji.

Kontakt z szeroko pojętą sztuką jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka. Z jednej strony może służyć jako bierna rozrywka, dająca odetchnąć od codzienności, wprawiając nasz umysł i ciało w stan relaksu. Z drugiej zaś jednak jest motorem do poszerzania gamy doznań estetycznych, pobudza umysł do ciągłego szukania odniesień, interpretacji, rozwija myślenie abstrakcyjne.

Znaczenie edukacji teatralnej jest niezwykle ważne w kształtowaniu postawy aktywnego uczestnika i odbiorcy kultury. Zajęcia teatralne pozwalają przywracać właściwą rangę językowi ojczystemu i krzewić kulturę żywego słowa. Dlatego w tym roku szkolnym szczególną uwagę zwracamy na zajęcia teatralne. Gościliśmy w szkole już kilka teatrzyków, uczestniczyliśmy w spektaklach teatralnych w RCKP w Krośnie, przygotowaliśmy sami inscenizacje, które mogli oglądnąć zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli.

O istotnej roli teatru w życiu dziecka można przeczytać między innymi na stronie:

http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=644

Lp.

Tytuł przedstawienia

Data

1.

Kot w butach

 25.09.2019

2.

Teatr cieni

 18.10.2019

 

 

"Kot w Butach"

 

"Teatr Cieni"

 

 

____________________________________

Rok 2018

 

„Afryka Kazika”

Uczniowie klas I-III w ramach edukacji teatralnej wybrali się pod opieką wychowawców do RCKP w Krośnie na spektakl: ”Afryka Kazika”.

Ciekawie, barwnie i zabawnie przedstawione często niebezpieczne przygody z mieszkańcami Afryki pozwoliło poznać niezwykłego, dzielnego a zarazem łagodnego podróżnika o imieniu Kazik, który przemierzał Afrykę na rowerze. Nieustraszony podróżnik przedstawił widzom, czego nauczyła go wyprawa do Afryki, a więc spotkania z egzotyczną przyrodą i mieszkańcami dalekich krain.

Kazik zafascynował dzieci pięknem świata. Może właśnie za taką sprawą, obejrzanego spektaklu z pełnymi wrażeniami o podróżującym Kaziku w roli głównej, wyrosną z uczniów naszej szkoły podróżnicy? Kto wie? Życzymy Wam tego z całego serca.

 

 Wychowawcy klas I-III

 

 

__________________________________________

Dzisiaj w piękny, słoneczny dzień 28 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas: I, II, IIIa, IIIb zamiast siedzieć w szkolnych ławkach wyjechali autokarem do Jasielskiego Domu Kultury pod opieką wychowawców. Wzięli udział w teatralnym spektaklu profilaktycznym w wykonaniu 4 aktorów Teatru „Arkada” zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Uczniowie wzbogacili swoje umiejętności, poszerzyli wiedzę na temat bezpiecznych wakacji i funkcjonowania numerów alarmowych. Stało się to, dzięki 4 aktorom, którzy na scenie teatru w sposób bardzo ciekawy, muzykalny, kolorowy, wzbogacony w nowe sceny sztuki wprowadzili dzieci w świat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zasad zachowywania się podczas różnych wakacyjnych wypraw.

Spektakl dzieciom bardzo się podobał!

Uczniowie wrócili do szkoły radośni z nowym bagażem wiedzy, którą na pewno wykorzystają podczas spędzania wakacji.
 

Wychowawcy klas: I-III

 


 

 

____________________________________________________

 

 

„Musisz pomyśleć o czymś cudownym. A takie myśli uniosą cię same w powietrzu”

 
J.M. Barrie – Przygody Piotrusia Pana

 

Cudownym okazało się widowisko baletowe „Piotruś Pan” wystawione przez działający na terenie RCKP zespół baletowy, którego instruktorem i choreografem jest Monika Waga.

Ponad 120 tancerek, w tym nasza koleżanka Milenka z klasy IIIa, przeniosło nas w świat Nibylandii. Razem z Piortusiem Panem odbyliśmy podróż po kolorowej krainie, gdzie świat przyrody ożył i tańczył piękną opowieść pełną radości.

Byliśmy także świadkami walki dobra ze złem. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Po godzinie wyszliśmy pełni wrażeń, ale i z niedosytem, gdyż czas za szybko nam zleciał.

Dziękujemy Milence za zaproszenie. Gratulujemy występu całemu zespołowi.
 

Uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Mirosławą Szubrą

 

 

____________________________________________________

15 marca 2018 roku uczniowie klasy I i II wraz z dziećmi z oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w sztuce teatralnej  pt: "O rybaku i złotej rybce".

Spektakl dostarczył publiczności wiele wrażeń i uczulił ich na to, aby być skromnym, uczciwym i pracowitym człowiekiem.

 

 

________________________________________________

14 lutego 2018 roku uczestniczyliśmy w sztuce teatru cieni pt: "Królowa Śniegu". Dzięki aktorom z teatru "Bazyl" z Rzeszowa mogliśmy doznać wielu ciekawych i niezapomnianych wrażeń.

 

_____________________________________________

Rok 2017

Teatr przygotowuje widza do pracy intelektualnej, pobudza ciekawość, zapewnia sposobność do analizy i jest bardzo ważnym elementem edukacji. Może zaspokoić potrzeby psychiczne dziecka i odgrywać niezwykle istotną rolę w kształtowaniu jego osobowości. Wizyty w teatrze są dla dzieci ważnym wydarzeniem. Gdy rozlega się dzwonek i gasną światła, a kurtyna się unosi, jesteśmy wprowadzani w atmosferę tajemnicy, gdzie wszystko może się zdarzyć…

 

Elsa wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Annę, która zostaje porwana i uwięziona w dniu swojego ślubu. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff przyszły mąż Anny. Czy uda im się odnaleźć zaginioną księżniczkę? Czy wrócą szczęśliwie do domu? Co w tym czasie robią Sven i Olaf? Jaką moc ma prawdziwe uczucie?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania szukali uczniowie naszej szkoły z klas I – III  w trakcie spektaklu teatralnego, na który udali się w dniu 10 października 2017 r. do RCKP w Krośnie.  Dzieci z wielkim przejęciem śledziły zmagania bohaterów „Opowieści Krainy Lodu”. Dzięki udzielonej przez nie pomocy w rozwiązaniu zagadek księżniczka Elsa odnalazła swoją siostrę i odczarowała mocą swojego uczucia złego czarodzieja.

Jak dobrze, że wszystko skończyło się szczęśliwie... 

 

Mirosława Szubra

 

 

___________________________

W dniu 11 października 2017 r. uczniowie klas I – IV mogli śledzić pełną ciekawych przygód historię uczącą, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. Zagościł u nas Pinokio.

Pinokio, pajacyk z drewna, który pragnie zostać prawdziwym człowiekiem. Został wystrugany z magicznego drewna przez lalkarza Dżepetto. Pinokio jest wesoły, śmieszny, lekkomyślny. Nie chce chodzić do szkoły, woli się włóczyć po mieście i poznawać przyjaciół. Przez swoją lekkomyślność traci pieniądze, krzywdzi bliskich. Ostatecznie jednak zaczyna rozumieć, jakim jest egoistą i kto naprawdę jest mu życzliwy. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do ojca i staje się dobrym pajacykiem. W nagrodę za tę przemianę spełnione zostaje jego marzenie: staje się prawdziwym człowiekiem.

Historia śmieszna, wzruszająca, pouczająca. Zapraszamy ponownie…

 

Mirosława Szubra

 

 

___________________________

Lp.

Tytuł przedstawienia

Data

1.

Lekcja filmowa "Magia kina"- RCKP Krosno

30.09. 2016r.

2.

Przedstawienie pt. "Oskar, smok, który zgubił się w mieście": teatr żywego aktora.

11.10.2016r.

3.

Przedstawienie pt. "Czy znasz lisa Kiteczkę": teatr żywego aktora.

07.11.2016r.

4.

Jasełka bożonarodzeniowe - występ uczniów z klasy IIA.

15.12.2016r.

5.

Przedstawienie  pt. "Szewczyk Dratewka" - występ uczniów z klasy III.

07.02.2017r.

6.

Lekcja teatralna "O małej syrence w niejednej piosence". RCKP Krosno

08.02.2017r.

7.

Lekcja teatralna "W 80 dni dookoła świata"- RCKP Krosno

10.02.2017r.

8.

Przedstawienie pt. "Oj! Uważajmy co i ile jemy"- występ wychowanków z Domu Społecznego w Krośnie

24.02.2017r.

9.

Przedstawienie pt. " Baśń wielkanocna"- teatr żywego aktora.

13.03.2017r.

10.

Transmisja spektaklu teatralnego Teatru Ludowego w Krakowie „Syn smoka”

29.03.2017 r.

 C.D.N.

 

 

__________________________________________

„…Kiedyś przyjdzie taki dzień, że spełni się Twój najpiękniejszy sen.

Teraz nie wiesz, jak i gdzie…”

Wycieczka do RCKP w Krośnie na muzyczny teatr

W dniu 08. 02. 2017 roku uczniowie klas:  I, IIa, IIb i III naszej szkoły odwiedzili RCKP w Krośnie,  by wziąć udział w musicalnej sztuce „O małej syrence w niejednej piosence” w wykonaniu  Teatru Moich  Marzeń w Chorzowie. Opiekunami uczniów były panie: Marta Ćwiąkała, Mirosława Szubra, Aneta Węgrzyniak, Grażyna Rec i pan Janusz Żelazo.

Przesłanie  „…Kiedyś przyjdzie taki dzień, że spełni się Twój najpiękniejszy sen…” śpiewane w jednej z piosenek musicalu  było dedykowane dla wszystkich marzycieli. Widzowie wraz z bohaterami sztuki zawędrowali w głębiny oceanu. Pełna muzyki,  światła opowieść o małej syrence Vivien, jej stanowczym ojcu królu Nefrycie,  zabawnym krabie  Szachwarze oraz podstępnej wiedźmie Zewladze wprowadziła dzieci w krainę marzeń. Wspaniałe kostiumy, gra świateł, mądre piosenki i melodie pobudziły dziecięcą wyobraźnię. Dzieci pięknie się bawiły uznając, że warto marzyć! Swe podziękowanie aktorom okazywały radością i gromkimi brawami.

Wszyscy uczniowie poprzez aktywny  udział w tym pięknym spektaklu podnieśli kompetencje kulturalne w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze.

 

 WYCHOWAWCY KLAS MŁODSZYCH

 

Tuż, tuż po obejrzeniu spektaklu w RCKP w Krośnie

Tak nam się podobał spektakl „O małej syrence w niejednej piosence”, że zajęcia plastyczne w naszej klasie I rozpoczęliśmy od utrwalenia na kartce  naszych przeżyć, wrażeń i wspomnień. Sami popatrzcie, jak spostrzegają oczka, przeżywają serduszka i pracują nasze małe rączki.

Uczniowie klasy I

 

_________________________________________________

10 lutego 2017r. uczniowie klas III – VI uczestniczyli w spektaklu teatralnym przygotowanym przez Teatr Moich Marzeń z Chorzowa pt.: „W 80 dni dookoła świata”. Jest to spektakl muzyczny na motywach powieści Juliusza Verne,a.  Przedstawienie odbyło się w RCKP w Krośnie i trwało 60 minut. „Niesamowita przygoda Phileasa Fogga i Passepartout”  to barwne przedstawienie opisujące podróż dookoła świata w 80 dni przeróżnymi środkami lokomocji.

Musical charakteryzował się wartką akcją, różnorodnością kostiumów wielu postaci, oryginalną scenografią i niepowtarzalną muzyką. Wszystko to sprawiło, że spektakl był niezwykle ciekawy i działający na wyobraźnię.

 

Wychowawcy klas starszych

 

 

__________________________________________________

 

Luty to czas kiedy trwają zabawy karnawałowe. W związku z tym uczniowie klasy trzeciej pod opieką wychowawczyni Grażyny Rec i pani Małgorzaty Załuckiej przygotowali inscenizację lektury pt. "Szewczyk Dratewka". Dekorację do inscenizacji przygotowała pani Joanna Gonet.

Swoją obecnością zaszczycili nas dzieci z oddziałów przedszkolnych w Łękach Strzyżowskich i Pietruszej Woli oraz uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawczyniami. Dziecięca publiczność z wielkim zainteresowaniem śledziła losy odważnego i pracowitego szewczyka, który wszystkim służył pomocą ( mrówkom, pszczołom, kaczkom) mimo, że sam był bardzo, bardzo biedny.

Los dzięki jego dobremu sercu uśmiechnął się do niego i spotkał królewnę, która została jego żoną. Cała inscenizacja była wzbogacona licznymi piosenkami, efektami dźwiękowymi, bogatą scenografią, tańcem wszystkich bohaterów.

Widzowie żywo reagowali  śmiechem i oklaskami. Spektakl dostarczył publiczności wiele wrażeń i uczulił ich na pomoc wszystkim potrzebującym. Uczniowie otrzymali zasłużone brawa.

Dziękujemy rodzicom za wkład w charakteryzacje pociech, dekoracje oraz panu konserwatorowi za okazaną pomoc i wsparcie. Gratuluję występu wszystkim uczniom klasy trzeciej.

 

wych.kl. Grażyna Rec