Data aktualizacji:       30 września  2019 r.

    Rocznica wybuchu II wojny światowej.

 

 

 

80 LAT PO WOJNIE…

30 września 2019 roku w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia upamiętniająca tragiczne wydarzenia września 1939 roku: 1 września - wybuch II wojny światowej i 17 września - agresja armii sowieckiej na wschodnie tereny naszego państwa.

Aby upamiętnić ofiarę tych, którzy w czasie wojny oddali życie w walce za Ojczyznę uczniowie klas: V, VI, VII i VIII zaprezentowali montaż słowno - muzyczny zatytułowany: "Pamiętny wrzesień 1939”.

W programie artystycznym, nad którego przebiegiem czuwała pani Małgorzata Gołąbek - można było usłyszeć słowa wierszy i piosenek opowiadających o ciężkich i okrutnych latach wojny, o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę i ofierze tych, którzy zostali wywiezieni w głąb byłego Związku Radzieckiego, by już nigdy nie móc wrócić do ukochanego kraju i zobaczyć najbliższych ....

Nad przygotowaniem apelu czuwała 

Małgorzata Gołąbek

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________________________

Rok 2017

Dnia 20 września 2017 roku w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia upamiętniająca tragiczne wydarzenia września 1939 roku: 1 września - wybuch II wojny światowej i 17 września - agresja armii sowieckiej na wschodnie tereny naszego państwa.

Aby upamiętnić ofiarę tych, którzy w czasie wojny oddali życie w walce za Ojczyznę uczniowie klas: V, VI i VII przedstawili montaż słowno - muzyczny zatytułowany: "Wrzesień 1939... Pamiętamy".

W programie artystycznym, nad którego przebiegiem czuwała Pani Małgorzata Gołąbek - można było usłyszeć słowa wierszy i piosenek opowiadających o ciężkich i okrutnych latach wojny, o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę i ofierze tych, którzy zostali wywiezieni w głąb byłego Związku Radzieckiego, by już nigdy nie móc wrócić do ukochanego kraju i zobaczyć najbliższych ....

Nad przygotowaniem apelu czuwała 

Małgorzata Gołąbek

 

Trochę historii

 

17 września 1939 roku Armia Czerwona  zaatakowała tyły wojsk polskich  walczących z Niemcami. Wcześniej  Ludowy Komisariat Spraw Zagranicznych ZSRR przekazał Wacławowi Grzybowskiemu -polskiemu ambasadorowi notę, w której zamieszczono nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego i konieczności ochrony ludności na wschodnich terenach. Po uderzeniu na Polskę, dokonano wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i zabijając ludność cywilną. W wyniku agresji do niewoli trafiło około 15 tysięcy polskich oficerów, którzy zostali wywiezieni do obozów w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Na mocy dekretu Józefa Stalina z marca 1940 roku zostali rozstrzelani przez NKWD. Ich ciała pochowane zostały w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W wyniku agresji miały miejsce również masowe wywózki na Syberię, które objęły  blisko półtora miliona Polaków.