Data aktualizacji:      12 czerwca 2019 r.

Akcja charytatywna - "POMAGAMY  SEBASTIANOWI"

Fanty

dla

Sebastiana

Fanty dla Sebastiana”, to akcja charytatywna zorganizowana na rzecz Sebastiana Machosia, piętnastoletniego niepełnosprawnego chłopca. Sebastian jest pogodnym, miłym, uwielbiającym kabarety i jazdę samochodem, chłopcem. Urodził się chory, i jak poinformowała nas jego mama, lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Jednak jego rodzice nie poddali się i stawili czoła temu wyzwaniu. Dzięki wytrwałości, nieustającej walce chłopiec przeszedł 17 operacji umożliwiających mu coraz lepsze funkcjonowanie. Obecnie chodzi, uczy się samodzielnie jeść, pić, uczestniczy w zajęciach szkolnych. Walka o komfort życia trwa nadal. Sebastian czeka na kolejną operację, więc potrzebuje kolejnego wsparcia finansowego. Od kilku lat w szkole zbieramy dla niego zakrętki. W tym roku klasa I zorganizowała zbiórkę fantów, które zostaną sprzedane w trakcie festynu we Frysztaku, a pieniądze z losów przekazane na dalsze leczenie Seby.

11 czerwca 2019 r. Sebastian w towarzystwie swojej mamy i brata odwiedził naszą szkołę, aby osobiście podziękować wszystkim za zaangażowanie w zbiórkę fantów i zakrętek. Było to bardzo miłe spotkanie. Mogliśmy poznać osobę, której pomagamy, oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas kwestie. Mama chłopca cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania. Dzieci chciały wiedzieć, jakie Sebastian ma ulubione potrawy, zabawki, filmy, jak spędza wolny czas, w jaki sposób porozumiewania się z innymi, czy umie samodzielnie zawiązać sznurowadła itp. Atmosfera była bardzo przyjazna. Jednak obserwując uczniów naszej szkoły, można było zauważyć u nich inne niż na co dzień zachowanie, nieśmiałość u tak rozgadanych, odważnych i głośnych dzieci jest nietypowa. Dlaczego nasi hałaśliwi, przebojowi podopieczni zamilkli w momencie kontaktu z osobą niepełnosprawną? Dlaczego boimy się odmienności? Wciąż słyszy się o osobach niepełnosprawnych, uczy, w jaki sposób należy się zachować. Ale gdy przyjdzie możliwość konfrontacji z rzeczywistą osobą, reagujemy niepewnością. To spotkanie uświadomiło mi, że udział w akcji charytatywnej jest ważny z kilku powodów. Pierwszy - pomoc osobom potrzebującym wsparcia, drugi - kształcenie empatii w młodym pokoleniu, trzeci – przełamywanie lęku przed odmiennością innych osób, czwarty -  nauka zachowania w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi. Nasuwa się tu myśl…czy uczestnicząc w takich akcjach pomagamy innym czy bardziej sobie?…Zapewne  jedno i drugie.

Mirosława Szubra

Polecam artykuł

_________________________________________

Rok 2018

Nakrętkowa akcja na rehabilitację

Nie zakręcaj

ponownie

odkręć dla

Sebastiana

W roku szkolnym 2017/2018  wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odkręcali nakrętki plastikowe i zbierali dla Sebastiana na jego rehabilitację i dalsze leczenie.

Dziękujemy wszystkim uczniom,  rodzicom i nauczycielom za aktywne włączenie się do akcji   niesienia pomocy Sebastianowi.

Życzymy Sebastianowi cierpliwości i wytrwałości w rehabilitacji  i  leczeniu.

Opiekun SK PCK  Marta Ćwiąkała

WARTO POMAGAĆ !